Vánoční kino s dětmi z Klokánku

14.12.2018

Díky výtěžku z Mikulášského bruslení s HB Kraso jsme pozvaly děti z Klokánku do kina a bylo to krásné a příjemné odpoledne. Děti měly na výběr dva filmy- Grinch nebo Pat a Mat a byly nadšené. Dostaly od nás svačinové pytlíky a tety jme potěšily balíčky kosmetiky od blogerky Terez z Brna, které moc děkujeme. Děkujeme také Cinema City Olympie, které nám dalo doprovody zdarma.

Moc fotek z této akce bohužel nemáme, protože děti se nesmí fotit. S Klokánkem plánujeme další spolupráci.. musíme se přiznat, že jsme vlastně nevěděly jakým způsobem Klokánek „funguje“.

Klokánek neboli ZDVOP je krizové zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc – dostávají se sem tedy děti, které se náhle ocitly v těžké životní situaci a v akutním ohrožení. Jedná se o děti opuštěné, zanedbávané, zneužívané, týrané a jinak sociálně ohrožené (například při ztrátě domova). Klokánek vlastně funguje, jako taková sanitka a rychlá pomoc – pracuje a přijímá děti ve věku 0-18 let nepřetržitě 24 hodin denně. Děti vždy přicházejí v akutním ohrožení, tedy ve velmi špatném fyzickém i psychickém stavu. Některé pláčou i týden po přijetí, než se uklidní a vyhlíží rodiče, kteří slíbili, že je navštíví… některé z nich mají psychické potíže, poruchy chování nebo trápení v podobě sebeobviňování, že si za to můžou, že udělaly něco špatně a že si lásku rodičů vlastně nezasloužily.

V Klokánku se o děti starají jejich „tety“. Každá pečuje o čtyři děti se kterými v Klokánku bydlí a zůstává s nimi vždy celý týden, po kterém ji vystřídá její „protiteta“ . Děti jsou tak vlastně v takové střídavé péči. V Klokánku Funguje 7 bytečků o velikosti 2+kk, které vypadají úplně jako jiné běžné domácnosti. Teta zajišťuje veškerou péči o děti i o domácnost (nakupuje, uklízí, pere, vaří). Tety, které v Klokánku pracují si zaslouží neskonalý obdiv, protože tuto práci považují spíše za smysluplné poslání a o svěřené děti pečují s opravdovou láskou, dobrotou a nekonečnou trpělivostí. Je velmi smutné a zarážející, že tato jejich nelehká a obětavá práce není finančně ohodnocena.

Celkové financování Klokánků je dlouhodobý problém o kterém se všeobecně ví a přesto ti, kteří by mohli a hlavně měli konat, tak nečiní. A tak Klokánci a všichni jejich zaměstnanci stále čekají na „svoji“ Novelu zákona, která by jejich financování upravila a zajistila jim lepší podmínky pro jejich fungování. Co si tedy přejí všichni v Klokánku pod stromeček už víte a my zase od paní ředitelky Marcely Bublové víme, že bez podpory široké veřejnosti a vás všech jednotlivých dárců, kterým osud malých i velkých Klokánků není lhostejný, by Klokánky dětem už dávno pomáhat nemohly.

Chcete pomáhat?

Mnoho lidí má dobré srdce, které chce pomáhat. Jen občas neví, komu a jakým způsobem. Rády Vás propojíme.